Her hangi bir hastalık veya kaza sonucu çalışma veya meslekte kazanma gücünüzü en az % 60 oranında kaybettiğinizde, bu durumu sağlık kurullarında belirlediğinizde ve gerekli şartları sağladığınızda malulen emekli olabilirsiniz.

4 (b) ve 4 (b) yani hem SSK hem de Bağkur kapsamındaki sigortalıların malulen emekliliği için en az 1800 iş günü, 10 yıllık hizmet süresi ve % 60 ve üzeri çalışma gücü kaybı oranı gerekir.

Belki de hayatınızın en önemli konusu! İlgili Sağlık Kurulu raporları ile bir ya da birkaç ağır hastalığı ve 1800 günü olanlar malulen emekli olabilir. En kısa gün, süre ve en düşük prim ile en yüksek emekli aylığı alabilir.

Kurum veya Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu maluliyet kararı için Sağlık Kurulları’ndan bir ya da birkaç ağır hastalığın seviye ya da seyrine göre ya Erişkinler için Engellilik ya da Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu ile 10 yıl hizmeti ve 1800 günü olan 4a, 4b, 4c ve diğer sosyal güvenlik sandıklarından malulen emekli olabilir. En kısa hizmet, en kısa gün ve en düşük prim olsa da alınabilecek en yüksek emekli aylığını alabilir.

Dataylı bilgi için sitemizi ziyaret edin:

Malulenemeklilik.com