Proje Açıklaması

4/a, 4/b yani SSK ve Bağ-Kur sigortalılar, erken yaşlandığınızı ispatlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

Erken yaşlanan sigortalılar 55 yaşını doldurmuş ve en az 5400 gün prim bildirmiş olmaları halinde yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

Bulunduğu yaş itibariyle yaşlılık aylığı bağlanması için aranan yaştaki bir insan kadar yaşlanmış ve çalışma gücü bu düzeye düşmüş olan sigortalılar erken yaşlanmış olarak kabul edilmektedir.

Bu sigortalıların erken yaşlandıklarının tespiti, yetkili sağlık kurullarında düzenlenen sağlık kurulu raporlarına göre kurum sağlık kurulları tarafından belirlenir.

Dikkat, bellek, kavrama ve soyutlama gibi işlevlerin kaybı olan bilişsel yaşlanma ile fizyolojik ve psikolojik yaşlanma hali tayin ve tespit edilenler, erken yaşlanmış sayılırlar.

Elver Danışmanlık, erken yaşlanma şartlarına sahip olup olmadığınızı belirliyor, belirlemek için danışman doktorlardan görüş alıyor, hastalıklarınızı ifade edebilmeniz için tıbbı belgelerinizi hazırlıyor, raporunuzu hangi hastaneden daha kısa sürede alabileceğinizi söylüyor, randevunuzu erken bir tarihe alıyor, sağlık kurullarında ki işleyişi anlatıyor, bağlı kurumdan eken yaşlandığınıza dair sağlık kurulu raporunuzu alıyor, alamadığınızda üst kurullara itiraz ediyor, erken yaşlanma talebiyle emeklilik başvurunuzu yapıyor, 5400 iş günüyle, erken emekli edip yüksek maaş olmanızı sağlıyor.