Proje Açıklaması

Eğer emeklilik için yaşı tamamladıysanız da ancak prim günü ya da sigortalılık süresi olarak eksik varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemiş olduğunuz paranın iadesini alabilirsiniz.

Ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanması için aranan 900 ve 1800 prim ödeme gün sayısı şartlarının yerine getirilememesi nedeniyle aylık bağlanamaması durumunda ölüm toptan ödemesi yapılmaktadır. Ölüm tarihi esas alınarak hesaplanan ölüm toptan ödeme tutarı, hak sahiplerine yani eşine, çocuklarına, ana ve babasına kanun da belirtilen hisseler oranında ödenir.

Toptan ödeme, emeklilik için yaşı tamamlamış ancak prim günü eksik olanların talepleri halinde adına yatmış olan SSK ve Bağ-Kur primleri ya da diğer tüm sigorta kollarında yatan primlerin sigortalı hissesinin iade edilmesi işlemidir.

Elver Danışmanlık, ölüm toptan ödemesi alıp alamayacağınızı sigortalının ölüm aylığına hak kazanıp kazanmadığına göre belirliyor, alabilmeniz için gerekli koşulları söylüyor, alacağınız toplam tutarı hesaplıyor, alamıyorsanız nedenlerini belirterek toptan ödeme almanızı sağlıyor.