Proje Açıklaması

Başkasının bakımına muhtaç ve ağır engelli çocuğu olan bir kadın sigortalıysanız erken emekli olabilirsiniz.

01.10.2008 tarihinde yapılan düzenlemeyle bundan sonra engelli çocuğu olan kadınlar için prim günleri 1,25 olarak sayılmaya başlanmıştır.

Bu düzenleme sayesinde kadınlarda emeklilik şartları erkene çekilebilmektedir. Bu hesaplama sayesinde prim günü sayısının 4’te biri indirilmiş olmaktadır. Çalışan ve ağır engelli çocuğu olan bütün kadın sigortalılar bu yasadan faydalanabilmektedir.

Bu indirimden faydalanıp erken emekli olmayan kadın sigortalı, emeklilik başvurusu yapmadan önce çocuğunun ağır engelli olduğunu yetkili sağlık kurullarında tespit ettirmesi gerekmektedir.

Elver Danışmanlık, ağır engelli çocuk sahibi kadın sigortalılarıın emekliliğe katkısını hesaplıyor, emeklilik şartlarına sahip olup olmadığınızı belirliyor, ağır engelli raporu için danışman doktorlardan görüş alıyor, hastalıkları ifade edebilmeniz için tıbbı belgelerinizi hazırlıyor, raporunuzu hangi hastaneden daha kısa sürede alabileceğinizi söylüyor, erkenden randevunuzu alıyor, sağlık kurullarında ki işleyişi anlatıyor, ağır engelli sağlık kurulu raporunuzu alıyor, alamadığınızda ilçe sağlığa itiraz ediyor, aldığınız ağır engelli raporuyla emeklilik başvurunuzu yapıyor, daha az iş günüyle, daha erken ve daha yüksek maaşla emekli olmanızı sağlıyor.