Proje Açıklaması

Yüksek emekli maaşı almak ve erken emekli olmak için işinize gelen sigorta koluna bağlı kalarak çalışabilirsiniz.

4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve/veya 4/c (Emekli Sandığı) gibi her sigorta kollarının emeklilik şartları ve koşulları gibi yasa/yönetmelik ve uygulamaları da farklıdır.

Çalışanların tek olduğu gibi bir kaç sigorta kolunda hizmetleri ya da prim gün sayıları vardır. İş hayatları boyunca birden fazla kuruma bağlı olarak çalışan sigortalılar, emeklilik hesabı yapılırken son 7 yıllık çalışmaları ve sigorta kolları dikkate alınır.

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olanların son 7 yıldaki sigorta prim günlerine dikkat edilmelidir. Yüksek emekli maaşı almanın ve erken emekli olmanın yolu son 7 yılın 1.261 prim gününü SGK’yı doldurmaktan geçer. Bu nedenle daha yüksek maaş ve daha erken emekli olmak için son 7 yıl içerisinde ki 1261 gün için işine gelen sigorta kolunda kalmalıdır. Gerekiyorsa sigorta kollarını değiştirmeli başka bir işe girmeli ve/veya kendi adına başka bir iş yapmalıdır.

Bu durum 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki sigortalılar için daha farklıdır. Bu tarihten sonra son 7 yıldaki sigorta prim günleri değil de en fazla ödenmiş sigorta primleri dikkate alınarak bu işlemler yapılmalıdır.

Elver Danışmanlık, emeklilik şartlarınıza göre yararınıza olan hangi sigorta kolunda ve ne kadar kalmanız gerektiğini söyleyebilir, mevcut sigorta koluyla yararınıza olan sigorta kolu arasında farkları tespit edip ne kadar daha erken ve ne kadar daha yüksek maaş alacağınızı söyleyebilir.

4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve/veya 4/c (Emekli Sandığı) gibi her sigorta kollarının emeklilik şartları ve koşulları gibi yasa/yönetmelik ve uygulamaları da farklıdır.

Yüksek emekli maaşı almanın ve erken emekli olmanın yolu son 7 yılın 1.261 prim gününü SGK’yı doldurmaktan geçer.

Emeklilik şartlarınıza göre yararınıza olan hangi sigorta kolunda ve ne kadar kalmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.